Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Arkadia – kraina szczęśliwości

W słoneczny i ciepły dzień odwiedzam Rodzinny Ogród Działkowy „Arkadia” w Warszawie. W spacerze po ogrodzie towarzyszy mi wiceprezes ogrodu pan Bogdan Brożek. Ogród o powierzchni 8,89 ha powstał w 1953 roku i obejmuje 177 zadbanych działek. Jest on bardzo malowniczo położony między zielonymi terenami innych ogrodów działkowych, Fortu Piłsudskiego i Parku Arkadia z Królikarnią położonymi na malowniczej skarpie warszawskiej. I jakże doskonale koresponduje jego nazwa z tą mityczną krainą, uważaną przez poetów za krainę wiecznego szczęścia. ROD „Arkadia” to także dla działkowców ziemski raj, symbol krainy spokoju, ładu, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski. Ze zgiełku miejskich dróg uciekam w ciszę… arkadyjską ciszę. Na działkach już wszystko uporządkowane, nie widzę zimowych osłon, jabłonie przycięte wzorcowo, liście z trawników zgrabione, pędy bylin przycięte. Działkowcy choć krzątają się i naprawiają coś na działkach, już podlewają i sadzą, to jednocześnie odpoczywają.

Widzę kilka osób na leżakach lub siedzących na ławkach zaznających kąpieli słonecznych. Spotykam uśmiechniętego pana Mariana Łukaszewicza, który ma około 80 lat i jest nadal bardzo sprawny i aktywny, nie narzeka na choroby, lecz opowiada z zapałem o swojej dumie – kwitnącym dereniu jadalnym.

Na alejce spotykam małżeństwo w wieku emerytalnym – mówimy sobie ciepłe dzień dobry i zachwycamy się słoneczną pogodą, gdy wyjaśniam, że jestem z miesięcznika „Działkowiec” zapraszają mnie serdecznie na swoją działkę. Mają ją od 10 lat. Korzystam z zaproszenia i idę w kierunku alejki Daliowej. Tam urzeka mnie dywan kolorowych kwiatów wiosennych – cebulice syberyjskie, zawilce gajowe, pierwiosnki, śnieżyca wiosenna, śnieżnik lśniący, puszkinia, pierwiosnki bezłodygowe, tulipany botaniczne i wczesne narcyzy, ciemierniki białe i wschodnie. Wszystko kwitnie jednocześnie.

Kilka alejek dalej zamieniam kilka słów z młodą panią Kasią, która od 3 lat jest użytkownikiem działki. Gdy ci młodzi działkowcy dowiedzieli się o zmianie prawa i możliwości powiększenia altany w mieście do 35 m² skwapliwie wykorzystali taką możliwość i powiększyli też swoją. Okiennice i drzwi pomalowali na szafirowoniebieski kolor – pogodny i radosny. Czytają „Działkowca” na bieżąco. W całym ogrodzie widoczne są różnorodne altany, które pokazują jego rozwój. Od tych małych z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (jest ich już mało) do tych większych, które powstały w ciągu 2, 4 ostatnich lat. Wszystkie ładne, estetyczne, zadbane i zgodne z Regulaminem ROD.

 

tekst i zdjęcia: red. Dominik Taraska

redakcja miesięcznika „działkowiec”

 

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ ZDJĘĆ Z ROD "ARKADIA" W WARSZAWIE

 

04 kwietnia 2016

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl