Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106      tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Przegląd publikacji medialnych o Związku, ogrodach i działkowcach

Przegląd publikacji medialnych o Związku, ogrodach i działkowcach

 

  • Największy tygodnik lokalny w Małopolsce Temi w artykule z 10 maja br. pt. „Sezon na zielone” informuje, jakie trendy będą w tym roku obowiązywać na działkach. Ma być dużo więcej naturalnych materiałów ceramiki, wikliny, drewna. Modne są klomby w jednym kolorze. Powraca też trend na dzikie ogrody i kwieciste  łąki, zamiast przystrzyżonych trawników.
  • Kurier Szczeciński w artykule z 9 maja br. pt. „Historia w ogrodach pisana” przypomina, że ogrodnictwo działkowe w Polsce ma już 120 lat. Na ziemi szczecińskiej na dobre ogrody działkowe zaczęły się rozwijać po II wojnie światowej. W samym Szczecinie było 7 tys. działek założonych i prowadzonych przez Niemców. Niestety wojna zrujnowała większość z nich, swój blask zaczęły odzyskiwać dopiero po wyzwoleniu.
  • www.poznanskie-nieruchomosci.pl 9 maja br. poinformowały, że w ostatnich latach powraca moda na działki letniskowe. W artykule pt. „Działki letniskowe: Jak wybrać najlepszą ofertę?” czytamy, że przed zakupem należy m.in. porozmawiać z sąsiadami, sprawdzić czas dojazdu, wybrać się na spacer po okolicy. Nie należy sugerować się tylko ceną, bo zabudowane działki, z dużą ilością nasadzeń, nie należą do najtańszych. Ważne jest też przeznaczenie, od tego zależy, czy w przyszłości będzie można wybudować na niej domek letniskowy. Jeśli jest to grunt rolny, bez dostępu do drogi publicznej - taka inwestycja może być kłopotliwa. Najlepiej stan prawny działki sprawdzić w księgach wieczystych.
  • www.nowosci.com.pl 7 maja br. w artykule pt. „Niezapomniany smak toruńskiej kiełbasy” przypomina historię powstania jednego z ogrodów w Toruniu. W 1983 roku, z inicjatywy pracowników zakładów Tormięs, na Rudaku powstał Rodzinny Ogród Działkowy im. 100-lecia Zakładów Mięsnych w Toruniu. Obecnie ogród jest jedynym śladem istnienia zakładu.
  • www.laziska.com.pl w artykule z 5 maja br. pt. „Dzielnicowi o bezpieczeństwie działkowców” piszą, że policjanci spotkali się z działkowcami ROD Rozwój Łaziska Górne, aby poinformować na jakie niebezpieczeństwa są narażeni podczas sezonu. Funkcjonariusze zachęcali do wspólnego rozwiązywania problemów, reagowania na negatywne zdarzenia, jakie mają miejsce na terenie działek. Udzielali też porad, jak zabezpieczyć swoje mienie.
  • www.radiokolor.pl poinformowało 4 maja: „Praga-Południe przyjęła uchwałę. Zagrożenie dla ogródów działkowych?”. Chodzi o wyznaczenie pasa terenu pod projekt „Tramwaj na Gocław”. Nie wiadomo dalej, ile metrów ogrodów działkowych trzeba będzie zabrać, aby projekt zrealizować. Władze dzielnicy apelują, żeby było to maksymalnie 20 metrów, ale jak stanie się faktycznie okaże się, kiedy zostanie wydane pozwolenie na budowę.

 

AT

 

 

16 maja 2017

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl