Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
RP.TV: Jak zgodnie z prawem tępić krety na działce?

Krety są pod ochroną, nie można ich truć, ale są legalne sposoby na pozbycie się ich z działki - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Gościem Mateusza Rzemka w programie TV.RP była Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Podczas programu można było dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem tępić krety na działce, czy można na działce palić ogniska, co i jak budować i jakie drzewa wycinać drzewa bez zezwolenia.

Krety są pod ochroną, ale prawo pozwala je tępić, gdyż przeszkadzają działkowcom. Działkowiec może wypędzić krety z działki naturalnymi sposobami np. odstraszając je drganiami powietrza wytwarzanymi przez wiatraczek czy butelkę z patykiem, wsadzonymi w kretowisko. Można także wyłapywać krety i wywozić w inne miejsce. W sklepach zoologicznych są dostępne pułapki na krety, które pozwalają kretowi przeżyć. Nie powinno się natomiast kretów truć trutkami wsypywanymi do kretowiska. Palenie ognisk na działkach regulują przepisy miejscowe w gminach. Większość gmin tego zakazuje. Także działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców nie mogą palić liści czy siana, ani ognisk rekreacyjnych w swoich ogródkach – zabrania tego regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Za jego notoryczne nieprzestrzeganie posiadaczom ogródków grozi nawet wykluczenie z PZD i odebranie prawa do ogrodu. Niezależnie od tego sąsiad osoby, która pali ognisko na działce może prosić o interwencję policję czy straż gminną.W 2015 r. zmieniły się zasady wycinki drzew i krzewów regulowane ustawą o ochronie przyrody. Bez zezwolenia można wycinać krzewy, a także drzewa, których wiek nie przekracza 10 lat i drzewa owocowe. Inne drzewa tylko wtedy, gdy obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, a 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Jeśli posiadacz ogrodu chce wyciąć drzewa nie spełniające tych warunków, musi starać się o zezwolenie od wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.Bez pozwolenia na budowę na działce można wybudować altanę działkową o powierzchni do 35 m kw. Domek na drzewie to już większy problem, bo na działkach ROD zaleca się sadzenie drzew słabo rosnących , a takie nie utrzymają domku na drzewie. Nie ma więc zakazu wprost, lecz raczej warunki nie pozwalają.

Źródło: rp.pl

30 maja 2016

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl