Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Dorastanie do działki

Nic nie jest nam wrodzone, a wszystko jest nabyte. Nasze człowieczeństwo to tylko możliwość, która realizuje się dzięki innym ludziom. Tak też i bycie działkowcem wymaga nauki, co przychodzi z czasem. Szkolenie daje wiedzę logicznie prawdziwą, ale prawdy psychologiczne, więc takie w które się wierzy, przychodzą z wiekiem.

Są dwa określenia człowieka. Jedno mówi, że człowiek to istota społeczna (Arystoteles) i drugie, że to zwierzę rozumne (Demokryt). Oba prawdziwe, tylko stosują się do innych okresów w naszym życiu.

W młodości jesteśmy istotami społecznymi. Pochłaniają nas inni ludzie, bo się ciągle uczymy, więc czas spędzony na działce mamy za stracony. Chłoniemy to co inni mówią, naśladujemy to, co inni robią, wszak stajemy się społeczni. Przechodzimy proces denaturalizacji.  Młodych działka nie interesuje, a jeśli mają rodzinę, to traktują działkę instrumentalnie. Biorą działkę ze względu na dobro dziecka.

Sytuacja ulega zmianie w wieku przedemerytalnym. Wtedy stajemy się zwierzętami rozumnymi. Mniej nas pociągają inni ludzie, a bardziej przyroda. Osiągnęliśmy wszystko, dzięki sobie i innym, a teraz chcemy w pełni żyć, a to jest niemożliwe bez przyrody. Toteż działka wtedy smakuje znakomicie. Staje się  wartością samą w sobie, autoteliczną. Moim zdaniem.

Opole, 19.06.2018 r.Bartłomiej Kozera

Prezes OZ PZD w Opolu

25 czerwca 2018

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl