Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Nowe wydawnictwa dla działkowców w 2018 roku

Rok 2018 zapowiada się bogaty w pozycje wydawnicze, które pomogą w uprawie działek i w poszerzeniu wiedzy ogrodniczej. Prezydium KR PZD w dniu 14 grudnia br. przyjęło plan wydawniczy na 2018 rok, w którym znalazło się wiele pozycji. Najważniejsze z nich to:

 1. Książka pt. „Działka od nowa” , w której znajda się porady dotyczące modernizacji działki,  aby wyglądała nowocześnie i odpowiadała zmieniającym się potrzebom działkowców, zostaną zaprezentowane zostaną nowe trendy ogrodnicze, nowoczesne metody uprawy warzyw i owoców – czyli zdrowej żywności. Będą w niej praktyczne pomysły na rekultywację gleby, zdjęcia oraz projekty.

 

 1. Broszury, które będą rozprowadzane w ogrodach wśród działkowców:
 •  „Co sadzić, a czego nie”  która uświadomi i uzasadni to, że wybór drzew do sadzenia na działce musi być przemyślany, również pod kątem docelowych ich rozmiarów. Sadzone drzewko jest małe, ale często bardzo szybko staje się „za duże” na działkę, co przeszkadza właścicielowi ogródka, jego sąsiadom i kłóci się z Regulaminem ROD. Broszura będzie zawierała zestawienie jakich gatunków i odmian, których nie należy sadzić na działkach w ROD. Podana zostanie informacja o tym, że są ich karłowe odpowiedniki i to właśnie one powinny być sadzone na działce.
 • „Co robić z odpadami” – w broszurze znajdzie się odpowiedź na pytania, co zrobić z odpadami takimi jak gałęzie, chwasty, zgniłe owoce, liście z chorobami, opakowania po nawozach, opakowania po środkach ochrony roślin, ziemia z chorobotwórczymi patogenami (zainfekowana rozsada lub uprawy pojemnikowe) i innymi niechcianymi już przedmiotami.
 • „Kompost krok po kroku” – schematyczne, punktowe przedstawienie zasad dobrego kompostowania.
 • „Zrobione z chwastów” – zamiast je wyrzucać, warto je wykorzystać z pożytkiem dla siebie bądź ogrodu. Przepisy na nawozy z chwastów, nalewki, zupy, środki ochrony roślin.
 •  „Eko sposoby na szkodniki” - zbiór praktycznych rad na ograniczenie występowania szkodników, typu: oprysk preparatami olejowymi przeciw np. przędziorkom, czerwcom (po co, kiedy), spryskiwanie roślin wodą z mydłem np. przeciw mszycom, gąsienicom motyli, zabiegi mechaniczne – usuwanie kolonii szkodnika, zwabianie szkodników w celu ich eliminacji (tabliczki lepowe, rośliny pułapkowe), stosowanie oprysków z sody oczyszczonej, octu, naparów roślinnych.
 •  „Skażenie środowiska, a rodzinne ogrody działkowe” - co to znaczy, że środowisko jest skażone, w jaki sposób działkowcy mogą wpływać na stan powietrza, dobre praktyki, czego nie powinno się robić.

 

 1. 3.     Przygotowane zostaną również plakaty, które najlepiej będą służyć działkowcom, gdy zostaną rozwieszone na tablicach informacyjnych w ogrodach:

 

 • „Ptaki – przyjaciele działkowców”
 • „Zadbajmy o owady zapylające”
 • „Organizmy pożyteczne na działce”

 ZRS

 

 

22 grudnia 2017

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl