Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
PZD w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – stanowisko Krajowego Zarządu PZD z dnia 14 listopada 2018 roku

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów i niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy. Jubileuszowe obchody są bliskie Związkowi, dlatego działkowcy i ich rodziny oraz struktury związkowe również podjęły działania, które miały na celu uświetnić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Oto jak społeczność działkowców włączyła się w obchody Święta Niepodległości.

Apel Krajowej Rady PZD

Krajowa Rada PZD apelowała, aby działkowcy godnie uczcili ten ważny jubileusz. Oto fragment„Stanowiska Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 25 października 2018 roku w sprawie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". 

„Krajowa Rada PZD apeluje do zarządów ogrodów, aby w dniu 11 listopada br. wywiesić we wszystkich ogrodach działkowych polskie flagi oraz flagi związkowe. Ponadto Krajowa Rada PZD zwraca się do zarządów ogrodów o posadzenie na terenie ROD drzew upamiętniających tę ważną dla Polski rocznicę. Zarządy powinny zaprosić na tę uroczystość działkowców, samorządowców i wszystkich przyjaciół Związku.

 

Uroczystości  - jak świętowali działkowcy?

Działkowcy bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. Niektóre uroczystości odbyły się już we wrześniu (np. 100-lecie Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim połączone z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski) i w październiku (np. Uroczysty koncert poświęcony weteranom Chełmińskiego Ruchu Działkowego w 100-lecie odzyskania niepodległości w Chełmnie), jednak większość miała miejsce w okresie od 9 do 11 listopada.

Można wyróżniać cztery główne sposoby uczczenia stulecia niepodległości:

1. Wywieszenie flag polski oraz flag związkowych

Wszystkie zarządy, które zdecydowały się przesłać do Krajowej Rady informacje o obchodach Święta Niepodległości zastosowały się do apelu dotyczącego wywieszenia flag, które powiewały zarówno nad siedzibami Okręgów, jak i nad ogrodami (główne wejścia, budynki administracyjne). Zdjęcia można obejrzeć m.in w galerii Święto Niepodległości - flagi dumnie powiewały nad ogrodami.

2. Sadzenie drzew upamiętniających 100-lecie niepodległości Polski

W dwóch ogrodach zasadzono po 100 drzew na 100 lat niepodległości  Polski (ROD im. Dzieci Głogowskich w Głogowie - drzewka jarzębiny i jarzębu szwedzkiego oraz ROD „Kleosin” w Kleosinie - 100 drzewek żywotnika syberyjskiego).

Pozostałe ogrody sadziły z reguły jedno lub dwa drzewa, które były dodatkowo ozdabiane tablicami upamiętniającymi tę rocznicę.

3. Udział przedstawicieli PZD w obchodach państwowych i samorządowych

Udział w marszach, pochodach, mszach świętych za ojczyznę - często pod sztandarami związkowymi. Przedstawiciele PZD składali również  kwiaty przy ważnych pomnikach upamiętniających to święto.

4. Własne uroczystości

Część ogrodów sama zorganizowała uroczystości, na które zapraszano lokalną społeczność, a także władze samorządowe. Były to głównie spotkania z historią, koncerty, wieczory poezji, wypełnione pieśniami patriotycznymi. Dodatkowo, niektóre zarządy okręgów przedstawiły na stronach WWW swoje stanowisko dotyczące 100-lecia niepodległości Polski.

5. Nietypowe obchody 100-lecia

Niektóre ogrody w bardzo nietypowy sposób podeszły do świętowania 100 lat niepodległości Polski. Oto kilka przykładów:

Morsowanie - 11 listopada 2018 roku, o godzinie 11:11 do jeziora „Rudnik” w Grudziądzu weszła grupa działkowców ROD „Niezapominajka, należąca także do gremium grudziądzkich Morsów

- Kapsuła czasu – w dwóch ogrodach, obok sadzonych drzew zakopano także „kapsułę czasu” zawierającą opis uroczystości, nazwiska uczestników i informację o ogrodzie (ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej i ROD w Kukowie, gm. Suwałki)

Zdobycie Fortu Wielkiej Księżej Góry przez grudziądzkich działkowców z ROD „Chemik”, „Żwirek”, „Elektrochem”, „Oaza”, „Niezapominajka (jest to obiekt wojskowy, który w ramach świąt państwowych udostępniany jest mieszkańcom i pasjonatom militariów i fortyfikacji).

::

Nadesłanie relacje potwierdzają, że 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest także świętem działkowców, którzy godnie uczcili ten wyjątkowy Jubileusz.

Relacje z obchodów 100-lecia niepodległości, które docierają do Krajowej Rady PZD sukcesywnie są zamieszczane na stornie www.pzd.pl. W dalszym ciągu zachęcamy do przesyłania do nas relacji z ciekawych wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Warszawa, 14 listopada 2018 rokuKrajowy Zarząd PZD

 

 

19 listopada 2018

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl